I stará králíkárna může sloužit, ale!

24.10.2024
Chov králíků v dřevěných králíkárnách je v našich zeměpisných šířkách tradice. Má však svá úskalí

Na statku máme letité králíkárny, které jsou u konce své životnosti. Proto připravujeme nové. Do doby než však budou, si musíme vystačit s tím co máme

3x i více ročně v zevrubná očista/dezinfekce

Králičí moč vsakující se do konstrukce králíkárny je příčinou nejen nepříjemného zápachu, Vlhké dřevo je pak ideální živná půda pro různé bakterie (salmonella, escherichla coli, ...), plísně a houby (askomyces, penicillium, ...). 

Výše zmíněné mohou u králíků vyvolávat alergické reakce, respirační problémy a řadu nemocí jako například mykotoxikóza a různé zánětlivé infekce. Řada těchto aspektů jsou přenosné i na člověka. Udržovat kotce suché a čisté jak tak základ zdravého chovu

Vedle pravidelného čištění kotců, které podle potřeby probíhá i 2x měsíčně provádíme 3 x ročně nebo dle potřeby důkladnou očistu a především dezinfekci

Dřevní popel = sucho a žádný parazit

Na statku topíme dřevem a tak o popel není nouze. Dřevní popel sypeme jako základ pod podestýlku a udržuje kotec v suchu, má totiž nevídané sorpční schopnosti. Vedle toho umí neutralizovat zápachy. Další schopností je potlačovat různé parazity (klíšťata, sametky, prašivka králičí, kokcidie apod.). Většina parazitů nesnese život v popeli, neboť je dehydratuje, řeže je na povrchu těla a v neposlední řadě je usmrcuje.  Popel je tak dobrou prevenci. Vyskytne-li se však některý parazit ve větší koncentraci v srsti králíka, samotný popel problém již neodstraní, pouze brzdí reprodukci parazitů.

Podestýlka

Podestýlku provádíme principem různorodých vrstev. Základ tvoří drcená sláma. V tomto případě ta ovesná, která lépe pohlcuje vlhkost. Když jsou k dispozici dřevěné hobliny, přimícháváme je. Někdy i trochu pilin Na vrch pak se pohází sláma ve své přirozené formě. Platí, že všechny vrstvy nesmí být vlhké.

Pozor však na slámu. Pokud sláma není zprávně a bezpečně uskladněná, lezou v ní domácí zvířata a hlodavci, kteří jsou riziko, že slámu kontaminují trusem a močí. Taková sláma může být zdrojem nejen parazitů, ale především různých mikroorganismů.

Slámu proto uskladňujeme v balících, uzavřené v boxech. Přesto riziko kontaminace tu je a zatím není 100% způsob jak tomu předejít.  

Dezinfekce ozónem - ekologické a praktické řešení

Dezinfekce ozonem funguje díky silným oxidačním vlastnostem ozonu (O₃). Ozon je forma kyslíku, která má tři atomy namísto běžných dvou. Tento třetí atom je nestabilní a rychle se váže na jiné molekuly, což vede k jejich oxidaci a následné destrukci. Ozon se rychle váže na buňky bakterií, virů, plísní a dalších patogenů a oxiduje je, což vede k jejich destrukci. Tento proces ničí i toxiny a zápachy.

Ozon je generován pomocí ozonátoru, zařízení, které produkuje ozon z kyslíku ve vzduchu. Ozonátor tak stačí dát do uzavřeného prostoru a dezinfikovat tak seno a podestýlku pro králíky. také tímto způsobem by mělo jít teoreticky dezinfikovat samotné kotce. Ozón je však pro králíky jedovatý. proto při aplikaci nesmí být v prostoru žádný. Seno či podestýlku před uložením do králíkárny  by se teoreticky muselo nechat dostatečně vyvětrat. 

Čisté misky a především voda

Zvlhlé granule, vlhké seno, mokrá tráva a králík se nám může tzv nafouknout a i následně uhynout. Proto misky na žrádlo, které obsahují nečistoty, často ve formě nalepených zbytků ze zvlhlých granulí a jiného žrádla, jsou nežádoucí. Misky tak musí být čisté.

Čistá voda je naprostý základ. Nejvíce se nám osvědčují plastové nádoby s niplovou napáječkou. Voda je chráněná v nádobě proti nečistotám a oproti vodě v miskách do ní králíci nemohou močit, což v případě vody v misce často činí. 

Napáječka se snadno čistí a případný růst vodní řasy, která je toxická, se rychle odstraní. Což v případě automatických systémů s hadičkami se provádí špatně, jak rádi využívají dnešní "pokrokoví" chovatelé. 

Krmení

Základem krmení jsou granule dvojího typu. Jedny kupované s přídavkem přírodních léčiv emanox a druhé námi vyráběné s přídavkem minerálů a vitamínů.

2x až 3x týdně pak králíci dostávají čerstvé v podobě trávy, řepy, mrkve, kedlubny, jablka apod. Platí, že zeleného/čerstvého dostávají přiměřeně a pochopitelně nechybí kvalitní naše seno.

V příštím článku se dozvíte něco o chovu králíků dle našich předků 

Naši předci byli vynalézaví. Nejen v chovu králíků používali různé byliny, listy ořechů apod. pro potlačení parazitů, vlhkosti atd. Podíváme se jak zlepšit život nejen našim králíkům.