Druhým rokem v KPZ

15.02.2024
Jsme součástí komunitou podporovaného zemědělství, které spojuje přímo farmáře se spotřebiteli.

"Psal se rok 2021, a náš oblíbený eshop s farmářskými dobrotami oznámil konec - zavíráme krám.

Hledali jsem náhradu a narazili na adresář farmářů. Tehdy jsme netušili, že to byl osudový okamžik.

Tehdy nemyslitelné a dnes tu sedíme o 3 roky později, Píšeme pro Vás tento článek, a naše farma vstupuje do druhého roku v KPZ."

Jaro 2022: Jeden telefon . . . 

Běžný jarní den. Zvoní telefon!: ""Dobrý den. Já jsem z Benešova a napadlo mě, že u nás založím KPZ. Četla jsem, že hledáte podílníky. Nemáte zájem o spolupráci?"" 

Pár setkání, slovo dalo slovo, zvolající se stala koordinátorka benešovské KPZ a v březnu následujícího roku započaly naše první závozy vajíček a drůbežího masa pro 21 rodin.

Obdobně probíhal  příběh v Sedlčanech, kde dodnes fungujeme formou  jednou za 14 dní až k tobě domu. Tedy zatím bez konkrétní výdejny.

Započala nová epocha našeho farmaření s heslem "děláme co má smysl."

Proč . . .

Můžeme jmenovat ekologii, přímý vztah farmář / spotřebitel bez prostředníka, nebo také kvalitu potravin či pojem lokální. To vše a další jsou důvody, proč jsme se rozhodli pro KPZ. Jeden však za naší farmu vyčnívá a je nejsilnějším argumentem: "jídlo s konkrétní tváří."

Že nevíte co si za tím přesně představit? 

Vzpomeňte si, když procházíte mezi nekonečně dlouhými regály v obchodě. Když hledáte jídlo s vědomím, že chcete kvalitu, zdravou potravinu. Pravděpodobně zavítáte do sekce EKO, BIO. Spoléháte se tak, že daný produkt je vyšší kvality. A jistě je, a tomu zpravidla odpovídá i cena.

U nás víte, kdo pro vás konkrétně jídlo dělá. Víte, jak se připravuje a za jakých podmínek. Můžete nás navštívit a na vlastní oči si vše prohlédnout. Také nám můžete dávat podněty, co a jak zlepšovat.

To vše znamená, že víte, co jíte, a proto jídlo s konkrétní tváří a příběhem. Osobní zkušenost je nenahraditelná, ani žádnou garancí či pečetí."

A co v roce 2024?

Za pár dní zahajujeme sezónu, a už můžeme prozradit, že se nám podařilo rozšířit o novou výdejnu KPZ v Písku a také přímo u nás na statku. Jednáme v Blatné, posilujeme síly v Sedlčanech, a v přípravě máme stále i výdejnu v Milevsku.

Je co zlepšovat, a proto mnoho plánu je i přímo u nás na farmě, ale o tom až jindy.

Snít není ostudou

Jsme na neuvěřitelné cestě, která dává nové světlo do naší práce. Je povzbuzující to, co děláme, a každý den jdeme malými krůčky vpřed. Je to dřina, která je však hravá, a to díky lidem, kteří chápou, proč to děláme.

Sníme o krásné farmě, kde se budeme setkávat a radovat se z plodů naší matky Země.