Domečko-výběh, zahájení stavby

28.08.2023
Udržitelné hospodaření se snažíme na statku rozvíjet postupně všemi směry a to nejen na poli, v kurníku, ale i při budování např. malých stavbiček.

Práce jak na kostele., co? To slýchávám od kolemjdoucích. A něco na tom bude, je to opravdu fuška.  

Na konci léta 2023 to začalo, na jaře 2024 snad bude hotovo.

Západní brána

Sníme o krásném místě, které by udělalo radost nejen nám, ale i ostatním. Chtěli bychom obyčejným lidem ukázat jak se dnes farmaří s láskou k přírodě a zároveň umožnit nasát trochu té historie. Prostě místo odpočinku a zpomalení.

Západní vstup do prostor farmy je tzv. nekrytý. Proto zde vyroste tradiční dřevěná brána, jenž bude budoucím startem prohlídkové trasy. pro návštěvníky.

Na bránu bude navazovat val z kamene skládaného starou technikou na sucho. V podstatě jde o obnovu co tam již dříve stálo. 

Kámen již máme připraven, Pochází mimoděk z bourané chalupy sousedů.

Využívat všudypřítomný kámen se samo nabízí.

Účel domečko-výběhu

Chováme pro Vás různou drůbež pro maso i vajíčka. Domeček tak bude pro nocleh a výběh pro denní skotačení. Ubytovaní budou odrostlejší mláďata perliček, kuřat nebo i kachen. prostě to co bude aktuálně potřeba.

Konstrukce a materiál

Tvarosloví ve tvaru ""A"" vychází z jednoduché rámové konstrukce. Jednoduchost provedení, ale i malá hloubka/šířka, umožňující budoucí snadné čištění, bylo hlavním kritériem při volbě tvaru.  

Aby rámy ve spodní části netrpěli tolik na vlhko, jsou ukotveny rektifikační kotvou do kamenné patky, jenž je součástí podezdívky.

Vedle kamenné a dřeva bude ještě použita recyklovaná keramická střešní taška nebo hliněný beton, tvořící termoregulační plášť

Těšíte se s námi na jaro, až bude hotovo?